• Nevíte toho moc o šití a chcete se zorientovat v terminologii ? Často používám krejčovskou terminologii a chce to občas přeložit srozumitelně pro každého, tak tady je malý slovníček několika pojmů, ale nebojte se a kdykoliv se na zkouškách zeptejte, mám spoustu materiálů na ukázku.

  • Naprostá většina látek, které používám na pánské obleky a vesty, pochází z italských tkalcoven a dosahují vysoké kvality, jakou tyto tkalcovny jen dokáží zaručit. Z pohledu krejčové, které pod rukama prošlo mnoho materiálů a šila jsem ze spousty látek, musím říci, že na kvalitě látky samotné záleží i jemnost detailů při šití a proto vždy volím a doporučuji italské tkalcovny a jejich vysoce kvalitní látky.

  • Dělení látky podle gramáže je velmi jednoduché, každá látka ji má napsánu na štítku a jde to zvážit. Látka s nižší gramáží tedy okolo 190 – 250gr je určena pro letní nošení, je lehká, vzdušná, ale má vetší tendenci se mačkat. Oproti tomu látka se střední gramáží, tedy okolo 250g-280g je určena pro celoroční tzv. univerzální oblek. Větší hmotnost na látku, tedy látku s gramáží nad 280g se používá minimálně, ale zase se hodí pro zimní obleky nebo pořádné muže se statnější postavou, kde větší hmotnost vynikne.

  • K hodnocení jemnosti látky se často používá označení „Super“ a to se netýká gramáže. Vlněná obleková látka je kvalitativně označována v rozpětí 80 až 250’s. Pro oblek nošený několikrát týdně se doporučuje jemnost v rozmezí 100 – 140’s. Nad 150’s jsou látky určeny spíše pro slavnostnější obleky, nebo žakety. Látky používané na oblek mohou být z jemné česané vlny, také se používá hedvábí, mohér či kašmír, obvykle jako příměs vlněné látky. Zpět tedy k označení Super - kvalitní vlněný materiál bývá označen slovem Super a číslem např. Super 100's nebo Super 120's. Čím vyšší je toto číslo, tím jemnější a kvalitnější látka. Myslíte si, že kvalitní látky jsou tady od nepaměti ? Tak to jste na omylu, v roce 1998 byla poprvé vyrobena látka Super 100's, v roce 2000 byla překonána látkou Super 200's a v roce 2005 svět poprvé uviděl tu nejjemnější látku 250's (tomu i odpovídá cena látky za metr).

  • Levné obleky se vyrábějí z umělých vláken nebo směsi vlny a umělého vlákna, nejčastěji polyesteru. Vycházkové obleky bývají obvykle v chladných měsících z hrubší vlny (např. flanel nebo tvíd) nebo z bavlněného manšestru, v teplých měsících pak z lehčí bavlny nebo lnu.

  • S výběrem materiálu vám ráda pomůžu a budu ráda, když volbu společně provedeme, vyhneme se tak případným komplikacím při kombinaci více látek, které spolu nekamarádí.



 


piké - pevné čtverečky, exlusivní použití na vesty k frakům. Originál je vždy ze dvou tkanin nad sebou, ale imitace jsou z jedné osnovy a jednoho útku, tak zase pozor na odborníky.

žakár - nebo také žakárové vzorování textílií, taky tenčí piké. V roce 1795 jej vynalezl Francouz Joseph Marie Jacquart a odtut zase francouszký název pro textílii

otoman - přeneseně je to pevné proužkování v rypsové tkanině. Původně tkanina je určena pro otomany a její vazba zabraňuje posouvání nití. Je vyráběna z vlny, bavlny, hedvábí, ale taky ze syntetiky

satén - hladký, pevná jednolitá atlasová vazba. U výběru saténu dejte opravdu pozor, protože je jak z přírodního hedvábí, tak i z bavlny. Současně se vyrábí z viskózy, polyesteru a polyamidu. Dražší látky jsou marcerované, ale levnější jsou jen kalandrované. No a teď co to vůbec znamená? Marcerované jsou upravované v louhu kdy látka má vyšší pevnost a lesk jak hedvábí. Kalandrování je projetí látky pod válci, kdy získá na omak jen hebký povrch, ale už ne lepší mechanické vlastnosti. Tak zase velký pozor na odborníky.

mikado - drobné pevné proužky, vzor je velmi často pužitý pro anglická saka "londýnského typu"

žoržet - je to lehká pružná tkanina, takový slabší a lehčí krep a má zrnitý povrch a omak. Mají i jiné názvy kloké, froté, pompon, reverzíbl

Brokát - těžší hedvábná tkanina se žakarovým vzorováním, používá se většinou na oblíbené pánské vesty

Vlna s příměsí lnu
 - Pěstování lnu a tkaní z něj je známé z našich končin a tato kombinace je v
hodná na letní dny, díky tomu, že len příjemně chladí a je maximálně prodyšný. Platí zde pravidlo, že s větším procentem lnu v materiálu je třeba počítat i s větší mačkavostí. Pokud tuto vlastnost přijmete a vytvoříte si styl s pomačkaným vzorem na saku, tak 100% lněné obleky nebo saka jsou ideální na léto a dovolenou.

Vlna s příměsí kašmíru - Kašmír je území v Himaláji, a tak si jednoduše zapamaujete, že v zimě kašmír krásně hřeje. Použití kašmíru dodá obleku velkou jemnost na dotyk, ale je náročnější na péči.

Vlna s příměsí mohéru - tato kombinace se jeví jako ideální kombinace přírodních materiálů na cesty. Platí tady pravidlo, že čím větší poměr mohéru vůči vlně tím bude méně bude mačkavý, pozor ale, zároveň však platí skoro přímá úměra pro pravidlo, že více mohéru bude více "kousat".

Vlna s příměsí hedvábí - je ideální materiál pro letní obleky – využije se zde vlastnosti hedvábí, které má chladivý pocit a příjemný lesk na denním světle. Tím že je to lehčí materiál, je potřeba počítat s vyšší mačkavostí.

 

  • Existují struktury látek v různých kombinací a mohou být syntetické, hedvábné, kombinované nebo bavlněné a vlněné. Pokud jste vyznavači přírodního stylu, je možné ušít celé svatební šaty jen z přírodních materiálů, s tím mám taky zkušenosti. Ze mého krejčovského atelieru TINAKLI už nejedny kompletní přírodní šaty potěšily nevěsty.

  • A teď jaké materiály použít na pánský oblek ? Pokud jste to dočetli až sem, tak věřím, že to nevzdáváte a naopak jdeme do toho spolu a vybereme ty nejvhodnější materiály pro vaši eleganci. Rozhodně kombinace materiálů musí vyhovovat použití, kdy nemůžete spojit pružný materiál s nepružným, ale od toho jsem tady já a mých 24 let zkušeností. Poradím, pomůžu s výběrem a nakoupím vše s vámi, nebo necháte volbu na mé intuici.    

 

Můžete se vrátit na www.tinakli.cz

nebo navštivít i můj facebook, kde jsou aktuální projekty a reference ze svatebních šatů a pánských obleků 

 

Teším se na vás,

Martina

Přejít nahoru